Kedvezményezett neve:
Országos Vízügyi Főigazgatóság
Konzorciumi partner:
Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság
Projekt címe:
Tiszai Hullámtér: Nagyvízi meder vízszállító képességének javítása a szolnoki vasúti híd és Kisköre közötti szakaszon
Szerződött támogatás összege:
18 111 000 000 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 100%
Projekt azonosító száma:
KEHOP-1.4.0-15-2016-00017
A tervezett befejezés: 2022.12.31.
Az alapkoncepcióként Szolnokon megszületett Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése (VTT) kezdettől fogva arra fókuszált, hogy ne a folyó döntse el, hol és mekkora területet áraszt el. Egyértelművé vált, hogy az árvízbiztonság növelése kizárólag az árvízcsúcsok vízszintek számottevő csökkentésével valósítható meg, egyrészt az árvízi tározás feltételeinek megteremtésével, másrészt a nagyvízi meder vízszállító kapacitásának javításával, harmadrészt pedig az védművek előírás szerinti kiépítésével. E három tényező együttesen teszi lehetővé a rendkívüli tiszai árhullámok tetőző vízszintjének legalább egy méterrel való csökkentését.
Az árvízvédelmi biztonság egyik legfőbb letéteményese tehát az, hogy a hullámtér biztosítsa az árvizek, a jég, a hordalék és az uszadék károktól mentes levezetését. Másként fogalmazva, a hullámtéri terep- és vegetációs viszonyok, építmények ne veszélyeztessék, hanem segítsék elő a vízlevezetést és az árvízvédelmi létesítmények üzembiztonságát.
E célt szolgálja e projekt a Tisza középső szakaszán, amely Kisköre-Szolnok között az eddiginél szabadabb utat enged a szőke folyónak, azaz gyorsabb, akadálymentes lefolyást biztosít.
A munkálatok során a töltésáthelyezések révén megszüntetik a kritikus folyószűkületeket, elbontják az övzátonyokat, eltávolítják az árvizek levonulását gátló tereptárgyakat, illetve az elburjánzott növényzetet.
A tíz évet felölelő előkészítő munka és a hatósági engedélyezési eljárások lezárását követően az Európai Unió támogatásával, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság Konzorciumában megvalósuló projekt közvetve két árvízvédelmi öblözetben 49 települést, közvetlenül pedig 15 települést érint (Besenyszög, Csataszög, Fegyvernek, Kisköre, Kőtelek, Nagykörű, Pély, Szajol, Szolnok, Tiszabő, Tiszabura, Tiszapüspöki, Tiszaroff, Tiszasüly, Törökszentmiklós).
Az előkészítés részeként megszületett az EU Élőhelyvédelmi Irányelve előírásainak megfelelő Natura 2000 hatásbecslési dokumentáció, megtörtént a régészeti feltárás Besenyszög-Doba-Szórópuszta térségében, lezajlottak továbbá a projekt keretében megvalósítandó töltésáthelyezésekhez kapcsolódó területszerzési eljárások, valamint az erdőterületek ideiglenes és végleges igénybevételére irányuló hatósági eljárások.
A hullámtéri rekonstrukció az árvizek levonulását akadályozó terepalakulatok elbontását foglalja magába, de tartalmaz természetvédelmi célokat szolgáló munkálatokat is. Ezek közül kiemelendő a Tisza jobb part 398,45 folyamkilométer környéki Kanyari-csatorna menti depóniák visszabontása, a Pityóka depónia elbontása a Tisza bal part 360,9-361,8 fkm közötti szakaszon, a nyárigáttal védett Csatlói Holt-Tisza természetvédelmi célú vízpótló műtárgyának építése, valamint a pélyi Zsidófoki zsilip rekonstrukciós munkái a Patkós-holtág vízpótlása érdekében.
Az árvízi levezető sáv rendezése a nagyvízi levezető képesség javítása érdekében elvégzendő területrendezési tevékenységeket öleli fel. A projekt keretében történik meg a Tiszaroff-felsőréti nyárigát visszabontása, valamint egy műtárgy felújítása.
Több helyszínen is indokolt az övzátonyok rendezése, így a Tisza bal partján, a kiskörei vasúti híd feletti szakaszon, a Tisza jobb partján, a Kanyari szakaszon, továbbá a Tisza bal partján, a nagykörűi kompátjáró alatti és feletti szakaszokon. Ugyancsak utóbbi körzetben valósul meg egy fontos folyószabályozási beavatkozás, mégpedig a meglévő gumiabroncsos partbiztosítás átépítése.
A projekt egyik legfontosabb része az árvízvédelmi fővédvonalak áthelyezése a kritikus szűkületek megszüntetése érdekében. Ilyen munkálatokat négy helyszínen végez el kivitelező: a Tisza jobb partján, Szórópuszta és Doba között, 3 660 méter hosszan, a Tisza bal partján Szajolnál (360 m), illetve Óballánál (4800 m), továbbá a Tisza jobb partján, Nagykörű közelében (2130 m).
Országos Vízügyi Főigazgatóság
1012 Budapest, Márvány utca 1/D.
Telefon: 1/ 225-44-00
Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság
5000 Szolnok, Boldog Sándor István krt. 4.
Telefon: 56/501-900
1. KÖTIVIÉP’B Közép-Tisza Vidéki Vízépítő és Telekommunikációs Kft.
5000 Szolnok, Gáz út 1.
Telefon: 56/425-142
2. NOX Beruházó és Fővállalkozó Zrt.
1054 Budapest, Alkotmány u. 21. I/1.
Telefon: 30/204-0051
1. FŐBER Nemzetközi Ingatlanfejlesztő és Mérnök Zrt.
1138 Budapest, Váci út 140.
Telefon: 1/341-5500
2. Országos Vízügyi Beruházási Mérnöki Konzulens és Tervező Kft.
1054 Budapest, Nagysándor József u. 6.
Telefon: 1/312-8600
3. VIKÖTI Mérnök Iroda Kft.
2481 Velence, Vihar u. 10.
Telefon: 1/610-4010
Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság
Cím: 5000 Szolnok, Boldog Sándor István krt. 4.
Telefon: 56/501-900
Weboldal:www.kotivizig.hu
E-mail: kotivizig@keiok.hu